nieszawa.pl

Gmina Miejska Nieszawa

Święto Miasta

8 czerwca to dzień kanonizacji Królowej Jadwigi – patronki Nieszawy.

W 1997 roku, papież Jan Paweł II włączył Jadwigę – króla Polski z dynastii Andegawenów – do grona świętych. Była to pierwsza w historii kanonizacja przeprowadzona na ziemiach Polski. Rocznica tych wydarzeń jest niezwykle ważna dla Nieszawy i nieszawian, dlatego właśnie 8. czerwca obchodzimy Święto Miasta.

Tegoroczne uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Miasta z udziałem pocztu sztandarowego OSP w Nieszawie, celebrowaną przez ks. kan. Grzegorza Molewskiego. Następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której Burmistrz Miasta Nieszawa Beata Podlewska przywitała zgromadzonych gości, podziękowała za udział w obchodach Święta Miasta oraz przypomniała zebranym historię Nieszawy i jej Patronki. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Prelekcję „Jan Woźnicki, nauczyciel i parlamentarzysta  z Kujaw” wygłosił gość specjalny – dr Władysław Kubiak, który przybliżył sylwetkę tego urodzonego w Nieszawie nauczyciela, działacza oraz wicemarszałka Sejmu i Senatu II RP.

Zwieńczeniem obchodów Święta Miasta był II Festiwal Muzyki Polskiej „Muzyka Wisły”, poprowadzony przez dyrektora artystycznego Festiwalu Aleksandra Kamedulskiego. Koncert przyciągnął do Nieszawy tłumy melomanów i był prawdziwą ucztą dla ucha i dla ducha. Wybrzmiała polska muzyka filmowa – m.in. kompozytora prof. Krzesimira Dębskiego. Na scenie zobaczyliśmy wspaniałych solistów: Katarzynę Krawiec, Wiktorię Wizner i Aleksandra Kamedulskiego. Towarzyszyli im znakomici muzycy. Podczas koncertu zaprezentowała się również laureatka konkursu szkolnego – Małgosia Ochocińska z Ostrowąsa.  Największą gwiazdą Festiwalu, której wyczekiwała publiczność, był Mietek Szcześniak.

Ten niezwykły dzień na długo zapadnie w naszą pamięć i serca. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili to wyjątkowe dla Nieszawy wydarzenie.

Scroll to Top
Skip to content