Rozpoczynamy prezentację nowego cyklu – “Nieszawa. Sylwetki i historie”. Będzie to dla Państwa zbiór informacji, który odda ducha małego miasta z wielką historią, jakim niewątpliwie jest Nieszawa. Każdy odcinek serii będzie odkrywać życiorysy osób, które przyczyniły się do kształtowania lokalnej społeczności i kultury oraz będzie hołdem dla tych, którzy wpisali się w kroniki Nieszawy. Mamy nadzieję, że „Nieszawa. Sylwetki i historie” przybliży mieszkańców do ich korzeni, a tych z Państwa, którzy nie znają jeszcze naszego miasteczka, zachęci do odwiedzenia Nieszawy, poznania jej malowniczego położenia i zabytków. Niech będzie to również wyraz poczucia dumy i przynależności do tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski.
Dziś sylwetka Stanisława Noakowskiego, który urodził się w Nieszawie 26 marca 1867 roku.
Był on wybitnym polskim architektem, malarzem, rysownikiem i historykiem sztuki. Tworzył kolorowe rysunki na temat architektury europejskiej wszystkich epok i stylów. Zaznaczył się również w projektach dworków wiejskich i mauzoleów parkowych, a także w ornamentyce exlibrisów. Malował tuszem, sepią lub akwarelą. Wykonał tysiące rysunków i cykli rysunkowych, w których widać jego niezwykłą wrażliwość na piękno w architekturze. Do jego najważniejszych prac należą: projekt dwóch nagrobków biskupów kujawskich do katedry włocławskiej, cykl rysunków zwany „suitą polską” czy seria Widoków Wzgórza Wawelskiego.
Dom narodzin artysty to obecnie plebania Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Na frontonie dworku umieszczona została tablica poświęcona temu wielkiemu synowi Nieszawy. Kierując się od plebanii do nieszawskiego rynku, można odbyć spacer piękną aleją – ulicą nazwaną imieniem artysty i dotrzeć do Muzeum Stanisława Noakowskiego, utworzonego w neoklasycystycznym domu z I połowy XIX w., w którym rodzina Noakowskich mieszkała w latach 1868–1877. Na parterze budynku mieści się wystawa monograficzna, poświęcona artyście, prezentująca pamiątki po nim oraz jego prace.
Stanisław Noakowski, choć większość życia spędził poza Nieszawą, pozostawił po sobie niezatarty ślad w historii naszego miasta.