Drugi Dzień Święta Miasta – wzruszenie, duma i pamięć
Niedziela, 8 czerwca 2025 roku, zapisała się w historii Nieszawy jako dzień szczególny – pełen wzruszeń, patriotycznej refleksji i wspólnotowej dumy. Tego dnia z najwyższym szacunkiem i głębokim uznaniem oddaliśmy hołd naszemu wybitnemu rodakowi – Heliodorowi Janowi Laskowskiemu, bohaterowi Marynarki Wojennej i Honorowemu Obywatelowi Miasta Nieszawa.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej.
Punktualnie w południe z zabytkowej wieży ratusza popłynął hejnał – muzyczne echo mazurka F-dur Fryderyka Chopina – niosąc w przestrzeń ducha historii i lokalnej tożsamości.
Następnie ulice Miasta wypełnił podniosły pochód z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Kompanii Reprezentacyjnej, pocztów sztandarowych OSP w Nieszawie i Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski oraz harcerzy, zaproszonych gości i mieszkańców Miasta.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była ceremonia na Placu Kazimierza Jagiellończyka – oddanym do użytku w pierwszym dniu obchodów Święta Miasta – podczas której miały miejsce:
– wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Heliodorowi Janowi Laskowskiemu,
– odczytanie aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy – komandora porucznika,
– wzruszające przemówienia,
– a także wyjątkowa oprawa muzyczna, która nadała wydarzeniu niepowtarzalnie patriotyczny ton.
W trakcie obchodów miasto Nieszawa zostało uhonorowane Krzyżem „Pro Mari Nostro” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną – co stanowi niepodważalny dowód uznania dla naszej lokalnej wspólnoty i jej morskich tradycji.
Szczególnym momentem była wspólna chwila zadumy przy majestatycznych dźwiękach „Hymnu do Bałtyku” – symbolicznego hołdu oddanego polskiemu morzu i marynarzom – oraz Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Na Placu Generała Józefa Hallera odsłonięto replikę pierścienia Generała – symbol morskiego patriotyzmu i jedności narodowej.
Wydarzenia te stały się godnym zwieńczeniem 25-lecia działalności nieszawskiego koła Ligi Morskiej i Rzecznej – organizacji, która pielęgnuje pamięć o Marynarce Wojennej RP oraz inspiruje kolejne pokolenia do miłości do morza i Ojczyzny. Ogromnym zaszczytem była obecność członków i sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej na czele z jej prezesem – nieszawianinem panem Andrzejem Królikowskim oraz członków naszego lokalnego koła pod przewodnictwem pani Jadwigi Szczepańskiej.
Ostatnim akcentem dnia była przejmująca ceremonia złożenia wiązanek na grobie komandora porucznika Heliodora Jana Laskowskiego – wśród obecności duchowieństwa, władz, delegacji i mieszkańców. Przy dźwiękach „Hasła Wojska Polskiego” i „Śpij Kolego”, w milczeniu i zadumie upamiętniliśmy bohatera, który na zawsze pozostanie częścią historii naszego Miasta.
Burmistrz Miasta Nieszawa, Beata Podlewska, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia.
Szczególnie dziękuje tym, którzy swoją obecnością nadali obchodom wyjątkowy wymiar duchowy i patriotyczny – przedstawicielom Kościoła Rzymskokatolickiego, na czele z dziekanem dekanatu nieszawskiego, ks. prałatem Grzegorzem Karolakiem, ks. kanonikiem Grzegorzem Molewskim – proboszczem naszej parafii – oraz kapelanem Wojska Polskiego, ks. Pawłem Jaworskim, a także Orkiestrze Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na czele z przedstawicielami – Inspektorem Marynarki Wojennej wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim oraz komendantem–rektorem Akademii Marynarki Wojennej, kontradmirałem Tomaszem Szubrychtem – za zaszczycenie nas swoją obecnością i uświetnienie tego historycznego dnia.
Słowa uznania kieruje do żołnierzy Wojska Polskiego, zwłaszcza tych wywodzących się z Nieszawy – Wasza obecność była dla nas powodem do ogromnej dumy!
Wielkie podziękowania składa na ręce Przewodniczącej Rady Miejskiej, Pani Katarzyny Mierzwickiej, której zaangażowanie sprawiło, że obecność tych wyjątkowych formacji w naszym mieście była możliwa.
Pani Burmistrz dziękuje wszystkim wspaniałym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym wyjątkowym dla naszego Miasta dniu i każdemu, kto w jakikolwiek sposób włączył się w organizację tego święta. To był dzień, który poruszył serca, zjednoczył mieszkańców i przypomniał o sile wspólnoty, pamięci i tradycji.
Niech te piękne chwile pozostaną w nas na długo – jako inspiracja i duma z bycia częścią Nieszawy.