2016-07-27
POSTAW NA KACZKĘ

Dnia 23 lipca 2016r. podczas VIII Dni Raciążka i XXXII Dni Młodości odbył się po raz kolejny piknik pod hasłem "Postaw na kaczkę", promujący potrawy z kaczyny. Stoiska ze smakołykami z kaczego mięsa przygotowały poszczególne gminy, m. in. Nieszawa. 
Potrawy i wystrój stoisk oceniało jury. Najsmaczniej przygotowaną kaczkę przygotowali samorządowcy powiatu aleksandrowskiego, drugie miejsce w konkursie kulinarnym zajęła Gmina Miejska Nieszawa. W konkursie na najbardziej atrakcyjny wystrój stoiska wygrał Sędzin w gm. Zakrzewo.
Nieszawę reprezentowała 5-osobowa drużyna. Kapitanem drużyny była Teresa Zwierzchowska- Sekretarz Miasta Nieszawa. Członkami ekipy byli: Anna Komorowska, Oliwia Wiśniewska, Piotr Wiśniewski i Stanisław Malinowski. Cały zespół wystąpił w białych fartuchach  z napisem Nieszawa i logo miasta. Stoisko udekorowano w kolorach wiślanych: błękitny, złoty i biały. Potrawy serwowano na talerzach z fajansu i ręcznie haftowanych serwetach kujawskich z dodatkiem kompotu śliwkowego. Całość ozdobiły: herb Nieszawy, panorama miasta, logo Ligi Morskiej i Rzecznej, złote kaczki i złote rybki oraz zabawne wierszyki i hasła reklamowe. Na nieszawskim stoisku znalazły się także foldery promocyjne:  o Nieszawie,  o przeprawie promowej oraz o Wiślanej Trasie Rowerowej.
Nasze potrawy z kaczki zajęły II miejsce. Nieszawa otrzymała pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Nasze stoisko kusiło wyglądem oraz zapachami  potraw licznych smakoszy. Poniżej podajemy przepis na kaczkę po nieszawsku ze śliwkami.


KACZKA PIECZONA  W ŚLIWKACH Z FARSZEM WĄTROBIANYM        

            
PRZEPIS NA KACZKĘ                                                                     
Kaczkę natrzyj solą, pieprzem  i majerankiem (z wierzchu i w środku). Tuszkę kaczą wypełnij farszem,   a następnie zalej całość szklanką czerwonego wytrawnego wina i dołóż garść suszonych śliwek.  Wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 1,5 godziny.


PRZEPIS NA FARSZ
0,5 kg wątróbki drobiowej, bułka namoczona w mleku,  2 jajka, dużo zielonej natki pietruszki, sól i pieprz do smaku.


W tym roku Raciążek był również miejscem startu i mety III Dwumaratonu Kujawskiego, którego trasa wyniosła 84km i przebiegała także przez Nieszawę.


Tekst: Beata Belter.
Zdjęcia: Jadwiga Aleksandrowicz, Oliwia Wiśniewska, Beata Belter.