nieszawa.pl

Gmina Miejska Nieszawa

2023
Lipowo. Zmowa milczenia

Nieszawa znów zamieniła się w plan filmowy. Wcześniej nagrano tu już kilka filmów: "Wiosna, panie sierżancie" i głośne "Wesele 2" Wojciecha Smarzowskiego.

Jeszcze nie opadły emocje związane z filmem Smarzowskiego, a już kolejna ekipa wkraczała wtedy do małego, nadwiślańskiego miasteczka. Tym razem był tam nagrywany tu serial kryminalnym o tytule "Lipowo" na motywach sagi o ludziach z Lipowa Katarzyny Puzyńskiej. Jest to współczesny kryminał, w reżyserii Łukasza Ostalskiego, produkowany dla stacji Player.

W 2022 roku Nieszawa stała się Lipowem z posterunkiem policji i sceną w centrum. Sceny nagrywano do późnych godzin, a w nowej produkcji widzimy także aktorów z powiatu lipnowskiego.

Studio Kamed szukało statystów, którzy chcieliby wystąpić w serialu. Zdjęcia realizowane były w Nieszawie od 29 lipca do 9 sierpnia 2022 roku.

Źródła:

Filmweb.pl

2020/2021
"Wesele 2" lub "W2" - tytuł roboczy, przed premierą (2020/2021)

12 października 2021, w kinie “Zdrój” w Ciechocinku odbył się uroczysty pokaz najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego  - "Wesele".
Po projekcji filmu, na scenie ciechocińskiego MCK, odbyło się spotkanie z reżyserem, twórcami i aktorami. Wywiad prowadziła  Kinga Burzyńska prezenterka programu Dzień dobry TVN.

W 2020 w Nieszawie kręcono część zdjęć do tego filmu.  Miasto zmieniło się na potrzeby scenariusza i przypominało przedwojenną małą miejscowość. Kręcono także sceny współczesne. Część scenografii została zachowana i przypomina o tym wydarzeniu.

2015
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

Film fabularny Janusza Majewskiego zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego. Nagrodzony Srebrnymi Lwami Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Lokacje: Konstancin, Ciechocinek (tężnie, dworzec PKP, muszla koncertowa w Parku Zdrojowym, restauracja "Bristol" w Parku Zdrojowym, ulice: Piłsudskiego i Kopernika, hol Szpitala Uzdrowiskowego Nr 1 przy Alei Armii Krajowej, siedziba Uzdrowiska Ciechocinek przy ul. T. Kościuszki 10), Toruń (Rynek Staromiejski, Centrum Kultury Dwór Artusa), Warszawa (restauracja "Lotos" przy ul. Belwederskiej 2), Nieszawa (kościół parafialny, przystań promowa, prom, Wisła), Jabłonna (pałac).

Źródła:

Filmweb.pl

2007
Ballada o Piotrowskim (2007)

Nieszawa leży siedem kilometrów na południe od Ciechocinka. Prom. Wisła, podobno w tym miejscu najszersza w Polsce. Piękna skarpa wiślana. Kormorany. Psy, kury, niewielki rynek. Dwa sklepy spożywcze, jeden odzieżowy, nieczynny młyn. Podobno zatrzymał się tu kiedyś Chopin w drodze do Szafarni. Aby to uczcić, do dzisiaj trzy razy dziennie z wieży ratusza trębacz gra pierwsze takty mazurka F-Dur op. 38.

Pan Marek jest szefem fundacji artystycznej z wielkimi ambicjami, ale skromnymi możliwościami. Jest najlepszym przyjacielem Piotra Piotrowskiego, choć on jeszcze o tym nie wie. A Piotrowski jest człowiekiem, który bez pomocy dobrych ludzi nigdy by sobie nie poradził. Gdy umiera aptekarz Wirtz, Piotrowski postanawia radzić sobie w życiu sam. Planuje nie tylko, jak do tej pory, przetrwać każdy kolejny dzień, ale również spełnić swoje marzenia. Pozornie nikt mu tego nie życzy. A może jednak?

Źródła:
festiwalgdynia.pl, filmweb.pl,

1973/1974
Wiosna Panie Sierżancie (1973/1974)

Akcja filmu rozgrywa się w Trzebiatowie, malutkim miasteczku nad Wisłą, z którego młodzi ludzie uciekają w poszukiwaniu pracy i lepszego życia do wielkich miast. Mieszkańcy w podnieceniu oczekują na powrót z pisemnego egzaminu maturalnego ich ukochanego sierżanta MO, Władysława Lichniaka. Aby miał jak najlepsze warunki do nauki w miasteczku obowiązuje cisza, a także zakaz picia w gospodzie - jeden kieliszek wódki do ciepłego dania i to wszystko. Prowadzący Izbę Wytrzeźwień stary Wyderko nie może liczyć teraz na żadnego klienta. Zaczyna więc pędzić bimber. Ale sierżant niszczy całą produkcję i poleca mu zająć się uczciwą pracą, np. zbieraniem stonki ziemniaczanej. Dzielny milicjant nie ma jednak spokoju - niejaka Michnikowa, miejscowa położna wdaje się w awanturę z Helą, urzędniczką poczty. Chodzi o syna Michnikowej, Szczygła, który kocha się w Heli i razem z nią chce wyjechać z miasteczka. Po bójce z niedoszłą teściową, Hela zaczyna się interesować sierżantem Lichniakiem, który co prawda młody już nie jest, ale za to samotny i stateczny. Milicjant nie pozostaje obojętny. Kolejnych kłopotów miejscowemu stróżowi prawa dostarcza malarz - przybłęda.

Okazuje się jednak przydatny w czasie remontu komisariatu. Tymczasem Szczygieł ofiarowuje Heli dwa bilety do Nowej Huty. W czasie gdy sierżant zdaje ustną maturę przed specjalnie do miasteczka przybyłą komisją przez okno dostrzega Szczygła i Helę odchodzących z walizkami. Wybiega za nimi, ale prom odbija już od brzegu.

Źródła:
filmweb.pl  , Kino Polska

Scroll to Top
Skip to content