
12 października 2021, w kinie “Zdrój” w Ciechocinku odbył się uroczysty pokaz najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego - "Wesele".
Po projekcji filmu, na scenie ciechocińskiego MCK, odbyło się spotkanie z reżyserem, twórcami i aktorami. Wywiad prowadziła Kinga Burzyńska prezenterka programu Dzień dobry TVN.
W 2020 w Nieszawie kręcono część zdjęć do tego filmu. Miasto zmieniło się na potrzeby scenariusza i przypominało przedwojenną małą miejscowość. Kręcono także sceny współczesne. Część scenografii została zachowana i przypomina o tym wydarzeniu.

Nieszawa leży siedem kilometrów na południe od Ciechocinka. Prom. Wisła, podobno w tym miejscu najszersza w Polsce. Piękna skarpa wiślana. Kormorany. Psy, kury, niewielki rynek. Dwa sklepy spożywcze, jeden odzieżowy, nieczynny młyn. Podobno zatrzymał się tu kiedyś Chopin w drodze do Szafarni. Aby to uczcić, do dzisiaj trzy razy dziennie z wieży ratusza trębacz gra pierwsze takty mazurka F-Dur op. 38.
Pan Marek jest szefem fundacji artystycznej z wielkimi ambicjami, ale skromnymi możliwościami. Jest najlepszym przyjacielem Piotra Piotrowskiego, choć on jeszcze o tym nie wie. A Piotrowski jest człowiekiem, który bez pomocy dobrych ludzi nigdy by sobie nie poradził. Gdy umiera aptekarz Wirtz, Piotrowski postanawia radzić sobie w życiu sam. Planuje nie tylko, jak do tej pory, przetrwać każdy kolejny dzień, ale również spełnić swoje marzenia. Pozornie nikt mu tego nie życzy. A może jednak?
Źródła:
festiwalgdynia.pl, filmweb.pl,

Akcja filmu rozgrywa się w Trzebiatowie, malutkim miasteczku nad Wisłą, z którego młodzi ludzie uciekają w poszukiwaniu pracy i lepszego życia do wielkich miast. Mieszkańcy w podnieceniu oczekują na powrót z pisemnego egzaminu maturalnego ich ukochanego sierżanta MO, Władysława Lichniaka. Aby miał jak najlepsze warunki do nauki w miasteczku obowiązuje cisza, a także zakaz picia w gospodzie - jeden kieliszek wódki do ciepłego dania i to wszystko. Prowadzący Izbę Wytrzeźwień stary Wyderko nie może liczyć teraz na żadnego klienta. Zaczyna więc pędzić bimber. Ale sierżant niszczy całą produkcję i poleca mu zająć się uczciwą pracą, np. zbieraniem stonki ziemniaczanej. Dzielny milicjant nie ma jednak spokoju - niejaka Michnikowa, miejscowa położna wdaje się w awanturę z Helą, urzędniczką poczty. Chodzi o syna Michnikowej, Szczygła, który kocha się w Heli i razem z nią chce wyjechać z miasteczka. Po bójce z niedoszłą teściową, Hela zaczyna się interesować sierżantem Lichniakiem, który co prawda młody już nie jest, ale za to samotny i stateczny. Milicjant nie pozostaje obojętny. Kolejnych kłopotów miejscowemu stróżowi prawa dostarcza malarz - przybłęda.
Okazuje się jednak przydatny w czasie remontu komisariatu. Tymczasem Szczygieł ofiarowuje Heli dwa bilety do Nowej Huty. W czasie gdy sierżant zdaje ustną maturę przed specjalnie do miasteczka przybyłą komisją przez okno dostrzega Szczygła i Helę odchodzących z walizkami. Wybiega za nimi, ale prom odbija już od brzegu.
Źródła:
filmweb.pl , Kino Polska