11 listopada 2018 r. w Nieszawie odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Obchody rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada od uroczystego apelu w Zespole Szkół w Nieszawie, podczas którego o godzinie 11.11 odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.
W niedzielę, 11 listopada  o godzinie 10.30 z recitalem pieśni patriotycznych wystąpiła Kaja Mianowana - artystka warszawskiego Teatru Muzycznego Roma przy akompaniamencie Sebastiana Lewickiego w niecodziennej jazzowej aranżacji. Koncert odbył się w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w naszym mieście. 
Po koncercie Anna Zaręba – Chyb przedstawiła program dalszych uroczystości jubileuszowych. Mszę Świętą za Ojczyznę odprawił ks. Grzegorz Molewski. Po Mszy wszyscy zebrani odśpiewali przy akompaniamencie orkiestry hymn Rzeczpospolitej Polskiej.  Po hymnie zabrał głos Burmistrz Miasta Nieszawa, Przemysław Jankowski. 
Następnie mieszkańcy Nieszawy, władze miasta, radni, urzędnicy, nauczyciele i uczniowie wraz z pocztami sztandarowymi Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Kółka Rolniczego i w asyscie orkiestry przemaszerowali ulicami: Noakowskiego oraz Krzywdów i Bieńków na przystań promową przy pl. Hallera, gdzie wykonano wspólną pamiątkową fotografię mieszkańców. Dalsza trasa uroczystego pochodu wiodła przez pl. K. Jagiellończyka do budynku ratusza, gdzie Burmistrz Miasta Nieszawa Przemysław Jankowski złożył wiązankę kwiatów pod tablicą ku czci Józefa Piłsudskiego, następnie dalej ulicami: 3 Maja oraz Rybaki do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod pomnikiem na bulwarach przedstawiciele różnych delegacji
złożyli wiązanki kwiatów.
O godzinie 17.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbył się wieczór historyczny pt. „Polska w 100 -lecie odzyskania niepodległości" przygotowany przez zespół artystyczny Nieszawskiego Towarzystwa Kulturalnego. 

Foto-relację z tego wydarzenia można zobaczyć klikając w zdjęcie tytułowe lub w niniejszy link.

Obchody zakończą się 19 listopada 2018 roku uroczystościami w Zespole Szkół w Nieszawie.

 


Opr.: B.Belter & R.Krakowiak
Foto: R.Krakowiak
Zdjęcia lotnicze: Piotr Napiórkowski