2017-07-25
Ostatni weekend miesiąca zapewnił

Nocy Kupały poświęcona była starosłowiańskiemu bóstwu – Kupale. Kupała była boginią miłości, zachodniosłowiańską boginią płodności i urodzaju oraz patronką "mądrych niewiast". Swoje święto obchodzi w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli w noc rozpoczynającą lato. Aby zatrzeć słowiańską tradycję Kościół Katolicki znalazł temu świętu patrona. Jest nim święty Jan i stąd druga nazwa tego święta – Noc Świętojańska, która obchodzona jest w nocy z 25 na 26 czerwca. 

           Noc Kupały była jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt. Ludzie niechętnie rezygnują z radości dzięki czemu większość zwyczajów i tradycji przetrwała do dziś. Symbolem panieństwa i dziewictwa były wianki, które puszczały panny na wydaniu. Wianki składały się z kwiatów polnych i ogrodowych oraz ziół mających magiczne właściwości i ze świecy. Zarówno wianek jak i świeca przymocowane były na deseczce a następnie  puszczane  na wodę. Jeśli wianek popłynął z nurtem a świeca się paliła, zbliżył się do innego wianka lub wyłowił go bliski sercu dziewczyny kawaler wówczas wróżyło to szczęście. Jeśli wirował, świeczka zgasła lub co najgorsze - zatonął, wówczas panna nie miała co liczyć na męża. 

            Wianki w Nieszawie  odbyły się w tym roku 24 czerwca br. na przystani promowej. Już od godziny 15:00 były przygotowane dla dzieci atrakcje w postaci zjeżdżalni dmuchanych, (małej i dużej dla dzieci i młodzieży) oraz dmuchany ring. Można również było skorzystać odpłatnie ze  stoisk z gastronomią. Pierwszym punktem rozpoczęcia imprezy nad Wisłą był konkurs taneczny dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzący zaprosił zebranych do wzięcia udziału w zabawie. Pierwsze w konkursie wzięły udział dzieci. Do rywalizacji przystąpiło duże grono zainteresowanych, prezentując swoje umiejętności. Jury w składzie Pani  Elżbieta Jankowska, Pan Ryszard Lewandowski, Pan Stefan Stalpiński , Pani Mirosława Marczuk, Pani Barbara Witkowska przyznało 1-sze miejsce siostrom Weronice i Anieli Cymerman. Spośród dwóch par startujących w konkursie tańca dla dorosłych, zwyciężyła para Pani Małgorzata Szczęsna i Pan Jacek Latopolski. Kulminacyjnym punktem wieczoru był konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Do którego przystąpili;  Miejska Biblioteka Publiczna, Koło Ligi Morskiej i Rzecznej w Nieszawie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Spółdzielnia Mieszkaniowa „ Nowe Miasto” oraz Urząd Miasta. Jury przyznało I miejsce Spółdzielni Mieszkaniowej „ Nowe Miasto”, II miejsce otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, III  miejsce trafiło do Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. 

            Następnie wszyscy chętni udali się  na  przeprawę promową by  zgodnie z tradycją puścić wianki do wody. Ostatnim punktem wieczoru był konkurs Miss i Mistera Wisły. Jury zdecydowało że tegoroczne tytuły Miss i Mistera otrzymują Państwo Mateusz i  Sylwia Lipigórscy.

             W dalszej części wieczoru, po wszystkich uroczystościach związanych z nocą świętojańską, muzykę i dobrą zabawę zapewniał zespół „ MELODYKA”. Wszyscy uczestnicy Sobotniej imprezy bardzo dobrze się bawili i chętnie brali udział w  konkursach.