2016-08-04
Koncert, koncert, koncert ... przy świecach

Już po raz ósmy w naszym mieście odbędzie się w piątek, 12 sierpnia 2016r. o godz. 21.00 „Organowy Koncert przy Świecach”, którego organizatorem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Koncert ten jest współfinasowany ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tym razem przy organach w farze zasiądzie Marek Stefański, uczeń prof. Joachima Grubicha- legendarnego wirtuoza gry na organach. Koncert zapowiada się wspaniale, chociażby z uwagi na znakomity dorobek artystyczny M. Stefańskiego- mistrza improwizacji w muzyce  organowej, o którym można przeczytać poniżej. Koncert będzie nagrywany. Poprowadzą go: ks. Grzegorz Molewski i Wanda Wasicka.
Nieszawska fara- gotycki kościół z XV wieku przeistoczy się na jakiś czas w mroczne, ale zarazem magiczne sanktuarium ciszy, spokoju, zadumy i wprost niebiańskiej muzyki, rozbrzmiewającej w półmroku, rozświetlonym jedynie migocącymi płomieniami świec.
***
Marek Stefański - należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów w Polsce i na świecie. Urodził się w 1969r. w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.
W 1996r. otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do 2007r. Obecnie współpracuje jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie. Od 1999r. pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2007r. obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku.  W 2013r., na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene". Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w 2006r.  został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów archiwizuje i prezentuje na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu  "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa", cyklu koncertów "Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie" oraz "Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów" w Krakowie.

Tekst i zdjęcia nieszawskiej fary- Beata Belter.
Materiały biograficzne i zdjęcia Marka Stefańskiego na podstawie:
www.marekstefanski.pl