2006-01-16
Królowie w Nieszawie

 

W parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, podczas Adwentu i Bożego Narodzenia -  od wielu już lat, realizowany jest program przygotowywany przez parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Katowicach - Chwałowicach i ?Małego Gościa Niedzielnego?. Tym razem program rorat nawiązywał do ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w Niemczech, przybliżając świętych, błogosławionych i Sługi Boże naszych czasów.

            Do spotkania młodych ludzi z papieżem Benedyktem XVI nawiązano w parafii nieszawskiej, zarówno poprzez przypomnienie hasła: ?Przybyliśmy oddaą Mu pokłon?, jak i wkomponowanie bożonarodzeniowej stajenki w zarys katedry kolońskiej.

            W Nieszawie od 1999 r. dokonuje się pojednanie polsko - niemieckie. Przeniesienie na grunt nieszawski tradycji, doświadczeń kolońskich, czyli niemieckich jest dowodem na pozytywne nastawienie do tego, co ma bezpośredni związek z Niemcami. Do niedawna nie było to jeszcze takie łatwe, proste.

            Bohaterami adwentu byli Mędrcy ze Wschodu (ich relikwie znajdują się w katedrze kolońskiej). Pojawiła się zatem myśl, aby dzieci uczestniczące w roratach w wigilię Bożego Narodzenia przyszły do kościoła z koronami. Te podczas eucharystii zostały złożone u stóp  ołtarza a następnie przeniesione do stajenki. Zrodziła się również idea konkursu na najpiękniejszy strój królewski dla uczniów nieszawskiej szkoły podstawowej.

            W uroczystośą Objawienia Pańskiego zaroiło się w kościele parafialnym od koronowanych głów. Piękne szaty, ?drogocenne? korony i pozostałe insygnia przyciągały uwagę wszystkich obecnych. Oj, natrudziły się mamy i babcie, aby ich pociechy wyglądały iście po królewsku. Zachowanie młodych królów i królowych też było dostojne. Żadnych pogaduszek i kręcenia się. - Dzieci radowały się, że w takiej scenerii mogły przeżywaą uroczystośą Trzech króli - podsumował całośą ks. kan. Wojciech Sowa pomysłodawca, wraz z siostrami serafitkami, całego przedsięwzięcia. Dodał także, iż uczniowie bardzo intensywnie przeżywali roraty, stawiając się do kościoła codziennie na godz. 6.00 rano w towarzystwie rodziców, dziadków i rodzeństwa. Około 200 osób przychodziło każdego dnia na Mszę św. wotywną o Matce Bożej w Adwencie. Podczas rorat niecodziennym przewodnikiem w odkrywaniu wielkich świadków wiary ostatnich czasów był legendarny czwarty król, w którego rolę wcieliła się p. Maria Kułakowska. 

            Zainteresowani mają nadzieję, że konkurs na najpiękniejszy strój królewski będzie kontynuowany. Laureatami pierwszej edycji zostali uczniowie: Łukasz Podlewski, Łukasz Dziedzic i  Wojciech Pypkowski. Konkurs zakończył się królewskim balem dla wszystkich roratników.

Fot. Wanda Wasicka

Uczestnicy i laureaci konkursu na najpiękniejszy strój królewski wraz z ks. kan. Wojciechem Sową i Marią Kułakowską przed ołtarzem głównym, w nieszawskim kościele parafialnym.